Fluoroza – szkliwo plamkowate
Prawdopodobnie zauważyłeś, że na twoich zębach pojawiły się białe plamki, prawda? Może być to spowodowane wieloma czynnikami. W artykule dowiesz się jakie są tego przyczyny, objawy oraz jak je leczyć.
Fluoroza – czym jest?
Jest to rodzaj zmętnienia szkliwa powstałego na skutek przewlekłego zatrucia fluorem. Spowodowana jest poprzez długotrwałe używanie past z fluorem, żywność oraz fluorowaną wodę. Badania dowodzą, że rozwój fluorozy następował na skutek zsumowania dawek fluoru pochodzącego z różnych źródeł.
Przyczyny fluorozy
Wapń i magnez dostarczane w diecie obniżają wchłanianie się fluoru, tworząc nieaktywny fluorek wapnia. Dieta uboga w te pierwiastki predysponuje do rozwoju fluorozy.
Bezpośrednią przyczyną fluorozy jest zbyt duża podaż fluoru w okresie rozwoju szkliwa zębów. Fluor to składnik mineralny niezbędny dla organizmu, ale jeżeli jest spożywany w zbyt dużych ilościach może być szkodliwy dla organizmu. uczestniczy on w procesie mineralizacji zębów, zapobiega rozwojowi próchnicy oraz korzystnie wpływa na twardość szkliwa. Najczęstszymi przyczynami fluorozy jest przebywanie w rejonach o wysokim stężeniu fluoru naturalnego lub pochodzącego ze źródeł przemysłowych; spożywanie fluorowanej wody; nadmierne korzystaniu z preparatów z fluorem.
Warto również pamiętać, że fluor w naturalny sposób występuje w żywności. Źródłem fluoru w diecie jest głównie woda, herbata, produkty zbożowe, warzywa liściaste, orzechy, ryby, ziemniaki.
Objawy fluorozy
Jak już wiadomo fluoroza to zmiany w szkliwie. Choroba ta może mieć postać pojedynczych lub zlewających się ze sobą zmętnień lub plam o kredowobiałym lub brunatnym zabarwieniu. W zależności od stopnia ciężkości zmian objawia się zagłębieniami oraz oraz ubytkami i uszkodzeniami szkliwa. Szkliwo może być również matowe, a nawet chropowate.
Rodzaje-wg. wskaźnika Deana
Leczenie-czy jest to możliwe?
Leczenie fluorozy jest skomplikowane. Priorytetem jest ograniczenie fluorowanej wody i soli. Następnie wypełnienie ubytków próchnicowych oraz odbudowa estetyczna materiałem kompozytowym lub odbudowa protetyczna, np. licówki porcelanowe. Trzecim ważnym aspektem jest aplikacja past z hydroksyapatytem oraz wprowadzenie diety wysoko białkowo-wapniowej.
Do codziennej higieny zaleca się stosowanie past, płynów i nici bez fluoru, w połączeniu ze szczoteczką z miękkim włosiem.