Posiadamy w ofercie akcesoria przeciw Covid-19.

Fluoroza – szkliwo plamkowate

Fluoroza – szkliwo plamkowate

Prawdopodobnie zauważyłeś, że na twoich zębach pojawiły się białe plamki, prawda? Może być to spowodowane wieloma czynnikami.  W artykule dowiesz się jakie są tego przyczyny, objawy oraz jak je leczyć. 

Fluoroza – czym jest?

Jest to rodzaj zmętnienia szkliwa powstałego na skutek przewlekłego zatrucia fluorem. Spowodowana jest poprzez długotrwałe używanie past z fluorem, żywność oraz fluorowaną wodę. Badania dowodzą, że rozwój fluorozy następował na skutek zsumowania dawek fluoru pochodzącego z różnych źródeł.

Przyczyny fluorozy

Wapń i magnez dostarczane w diecie obniżają wchłanianie się fluoru, tworząc nieaktywny fluorek wapnia. Dieta uboga w te pierwiastki predysponuje do rozwoju fluorozy.

Bezpośrednią przyczyną fluorozy jest zbyt duża podaż fluoru w okresie rozwoju szkliwa zębów. Fluor to składnik mineralny niezbędny dla organizmu, ale jeżeli jest spożywany w zbyt dużych ilościach może być szkodliwy dla organizmu. uczestniczy on w procesie mineralizacji zębów, zapobiega rozwojowi próchnicy oraz korzystnie wpływa na twardość szkliwa. Najczęstszymi przyczynami fluorozy jest przebywanie w rejonach o wysokim stężeniu fluoru naturalnego lub pochodzącego ze źródeł przemysłowych; spożywanie fluorowanej wody; nadmierne korzystaniu z preparatów z fluorem.

Warto również pamiętać, że fluor w naturalny sposób występuje w żywności. Źródłem fluoru w diecie jest głównie woda, herbata, produkty zbożowe, warzywa liściaste, orzechy, ryby, ziemniaki.

Objawy fluorozy

Jak już wiadomo fluoroza to zmiany w szkliwie. Choroba ta może mieć postać pojedynczych lub zlewających się ze sobą zmętnień lub plam o kredowobiałym lub brunatnym zabarwieniu. W zależności od stopnia ciężkości zmian objawia się  zagłębieniami oraz oraz ubytkami i uszkodzeniami szkliwa. Szkliwo może być również matowe, a nawet chropowate.

Rodzaje-wg. wskaźnika Deana

Kryteria wskaźnika fluorozy Deana są następujące:
szkliwo normalne powierzchnia szkliwa jest gładka, lśniąca o kredowobiałym zabarwieniu;
fluoroza wątpliwa na powierzchni szkliwa wyraźna utrata przezroczystości szkliwa, w postaci kilku           białych plamek;
fluoroza bardzo łagodna – na powierzchni szkliwa małe, białe, matowe pola występujące na mniej niż       1/4 powierzchni zęba;
fluoroza łagodna – białe nieprzezroczyste rozległe zmiany szkliwa, ale nie przekraczające 50%                    powierzchni szkliwa;
fluoroza umiarkowana – znaczne uszkodzenia z brązowymi plamami;
fluoroza ciężka – cała powierzchnia szkliwa uszkodzona, występują drobne lub rozległe zagłębienia z       brunatnymi przebarwieniami.

Leczenie-czy jest to możliwe?

Leczenie fluorozy jest skomplikowane. Priorytetem jest ograniczenie fluorowanej wody i soli. Następnie wypełnienie ubytków próchnicowych oraz odbudowa estetyczna materiałem kompozytowym lub odbudowa protetyczna, np. licówki porcelanowe. Trzecim ważnym aspektem jest aplikacja past z hydroksyapatytem oraz wprowadzenie diety wysoko białkowo-wapniowej.

Do codziennej higieny zaleca się stosowanie past, płynów i nici bez fluoru, w połączeniu ze szczoteczką z miękkim włosiem.

Klaudia Pająk
Klaudia Pająk

Mam na imię Klaudia, jestem higienistką stomatologiczną a moją pasją jest zdrowie jamy ustnej.