Posiadamy w ofercie akcesoria przeciw Covid-19.

Halitoza – ludzka zgroza!

Halitoza – ludzka zgroza!

Halitoza (foetor ex ore) jest to uporczywy, nieprzyjemny, utrzymujący się przez lata zapach z ust. Częściej zaobserwowano go u mężczyzn niż u kobiet. Halitoza nie jest jednostką chorobową, a objawem innych problemów ogólnoustrojowych i stomatologicznych. Stanowi ona dla pacjenta ogromny problem, zwłaszcza w interakcjach międzyludzkich. Jest przyczyną dyskomfortu i niejednokrotnie rezygnacji z rozmów, spotkań ze znajomymi.

PRZYCZYNY

  • Choroby metaboliczne – cukrzyca,
  • Choroby układu pokarmowego – refluks,
  • Choroby układu oddechowego – oddychanie przez usta,
  • Bakterie- gromadzące się w niszach dziąsłowych, przy wyrzynających się zębach, nieoczyszczony język.

LECZENIE HALITOZY

Podstawą leczenia jest odpowiednia higiena jamy ustnej, poszerzona o oczyszczanie trzonu języka przy użyciu skrobaczek i czyścików do języka oraz używanie nitki dentystycznej, która redukuje ilość bakterii z kieszonek dziąsłowych. Do leczenia zaliczamy również eliminację ognisk zapalnych w jamie ustnej.

U pacjentów oddychających przez usta wskazane jest eliminowanie infekcji górnych dróg oddechowych oraz nawilżanie ich. Zaleca się stosowanie drażetek chlorofilowych z kompleksem chlorofiliny (wody sodowej), pastylek i płynów z cynkiem organicznym, który absorbuje nieprzyjemny zapach na około 6h lub tabletek utleniających np. z askorbiną lub tabletek z węglem aktywnym.

Należy również wzbogacić dietę o substancje odświeżające takie jak cynamon, natkę pietruszki, goździki.

Jeżeli nie będzie widać poprawy, należy pacjenta skierować na specjalną diagnostykę.

Klaudia Pająk
Klaudia Pająk

Mam na imię Klaudia, jestem higienistką stomatologiczną a moją pasją jest zdrowie jamy ustnej.