Posiadamy w ofercie akcesoria przeciw Covid-19.

Higiena u pacjenta z ruchomym aparatem ortodontycznym

Higiena u pacjenta z ruchomym aparatem ortodontycznym

Ruchomy aparat ortodontyczny? O co z tym wszystkim chodzi? 

Pacjent użytkujący aparat ruchomy to dziecko, dlatego też formy przekazu i edukacji powinny być dostosowane do zdolności jego percepcji, inteligencji i wieku. Wizyta powinna odbywać się zawsze w obecności rodzica bądź opiekuna, gdyż to oni odpowiadają za efekty leczenia.

Oprócz higieny zębów stałych i mlecznych uwagę należy zwrócić na sam aparat. Nie wolno jeść w aparacie. Zdejmując aparat należy trzymać go za klamry z tyłu aparatu, zsunąć je równocześnie i dopiero wyciągnąć z ust.

Po każdym wyjęciu aparatu z ust należy dokładnie wypłukać go pod bieżącą wodą i umyć dwustronną szczoteczką do protez oraz szczoteczki jednopęczkowej, ponieważ klasyczna szczoteczka do zębów nie dotrze do wszystkich powierzchni i zagłębień aparatu.

 

Nie zaleca się używania pasty do zębów, ponieważ jej środki ścierne mogą rysować powierzchnię płyty akrylowej.

 

W czasie mycia aparat należy trzymać za płytę akrylową, a nie za klamry, żeby nie spowodować ich odkształcenia. Po wyczyszczeniu chowamy aparat do pudełka lub zakładamy na zęby. Pamiętajmy aby, aparat zawsze zakładany był na oczyszczone zęby. Ciągły kontakt aparatu ze śliną oraz niedokładne oczyszczanie jamy ustnej czy samego aparatu może prowadzić do pokrycia aparatu przez osad, kamień, biały nalot, który jest trudny do usunięcia za pomocą szczotkowania. Za pomocą specjalnych tabletek czyszczących rozpuszczonych w wodzie dokładnie i szybko oczyścimy i odświeżymy aparat.

 

 

Rodzice powinni być poinformowani o przechowywaniu aparatu w specjalnych plastikowych pudełkach z dziurkami, zapewniając odpowiednie wietrzenie aparatu oraz żeby aparat nie  leżał w pobliżu zwierząt domowych, które są częstą przyczyną zniszczonego aparatu!

Klaudia Pająk
Klaudia Pająk

Mam na imię Klaudia, jestem higienistką stomatologiczną a moją pasją jest zdrowie jamy ustnej.