Irygator do zębów – co to jest i czy warto go używać?
Urządzenie przeznaczone dla osób, którym szczególnie zależy na utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Irygator wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który usuwa płytkę nazębną i bakterie z przestrzeni międzyzębowych, kieszonek dziąsłowych oraz miejsc wzdłuż linii dziąseł. W połączeniu z codziennym stosowaniem nici dentystycznej, irygator pozwala uzupełnić codzienną higienę jamy ustnej.
Irygator wodny jest uzupełnieniem zabiegów higienicznych, ale nie może ich zastąpić. Oczyszcza miejsca trudno dostępne pod uzupełnieniami protetycznymi, okolice implantów oraz zamki aparatów ortodontycznych.
Korzyści wynikające ze stosowania irygatora:
- Polepszenie ukrwienia i kondycji dziąseł;
- Usunięcie osadu i resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych;
- Ochrona przed próchnicą.
Rodzaje irygatorów:
- Irygator stacjonarny;
- Irygator bezprzewodowy;
- Irygator przepływowy
Producenci irygatorów stomatologicznych nieustannie udoskonalają swoje produkty oraz powiększają ofertę. Na rynku możemy znaleźć irygator Xiaomi, irygator Oral-B, irygator Panasonic, irygator Haxe czy irygator Berdsen.
Irygator stacjonarny
Wyróżnia się najwyższym ciśnieniem strumienia wodnego, ale musi być podłączony do prądu. Ze względu na swój rozmiar irygator stacjonarny nie nadaje się do zabierania go w podróże. Jednokrotne napełnienie pojemnika może wystarczyć, żeby dokładnie wyczyścić jamę ustną.
Irygator bezprzewodowy
Wersja bezprzewodowa irygatora jest wyposażona w akumulator, zapewnia ok. 2 tygodni codziennego użytku. W tej wersji irygatora ciśnienie jest niższe. Zamiast dużego pojemnika na płyn, mamy tutaj zbiornik umieszczony w rękojeści urządzenia. Zazwyczaj do zestawu dołączana jest również stacja ładująca. Taki model irygatora sprawdzi się w podróży lub innych wyjazdach.
Irygator przepływowy
Urządzenie, które wystarczy podłączyć go do kranu. Wysokość ciśnienia płynu będzie zależała od ciśnienia wody w zaworze. Oznacza to, że możemy regulować ciśnienie strumienia małym pokrętłem. Irygator przepływowy jest łatwy do czyszczenia, niepodatny na kamień, kompaktowy, bez użycia energii elektrycznej, przyjazny dla środowiska, lekki, doskonale sprawdza się w podróży. Ma także wymienne końcówki, a więc może go stosować kilka osób.
Czym napełnić zbiornik irygatora?
Do irygacji można używać wody, roztwory NaCI – soli fizjologicznej, wyciągów z ziół czy innych preparatów działających bakteriobójczo i bakteriostatycznie, np. chlorheksydyny.