Lapisowanie – czyli tzw. impregnacja
Zabieg wykonywany tylko w zębach mlecznych objętych procesem próchnicowym. Zęby mleczne ze względu na swoją budowę, w połączeniu z zaniedbaniami higienicznymi czy nieracjonalną dietą, są bardziej podatne na demineralizację i rozwój próchnicy. Dość powszechnie występująca jest próchnica butelkowa, która obejmuje głównie zęby przednie lub próchnica okrężna, która obejmuje okolice przyszyjkowe zębow.
Oba rodzaje próchnicy postępują dość szybko i w konsekwencji obejmują znaczną część zęba!
Bardzo często zdarza się, że nie wszyscy mali pacjenci współpracują w czasie leczenia, dlatego zabieg lapisowania jest odpowiedni w takiej sytuacji. Zabieg ten polega na przesyceniu zdemineralizowanych tkanek zęba związkami chemicznymi (impregnatami i strącalnikami), które wykazują działanie bakteriobójcze i mineralizujące.
Lapisowanie może stanowić czasowe rozwiązanie, do momentu aż dziecko przyzwyczai się do wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Wskazania do zabiegu
- zęby mleczne objęte procesem próchnicowym
- niewspółpracujący pacjent
- małe dzieci
- duże i gładkie powierzchnie zębów mlecznych
- próchnica butelkowa i okrężna
- duże prawdopodobieństwo, że wypełnienie nie uzyska odpowiedniej retencji
Przeciwwskazania do zabiegu
- zdrowe zęby
- aspekt estetyczny
Charakterystyka materiałów
,,Lapis” oznacza azotan srebra (łac. Argenti nitras), nieorganiczny związek chemiczny, bezbarwne ciało stale, sól kwasu azotowego i srebra, AgNO3, dobrze rozpuszczalny w wodzie. W stężeniu 40% wchodzi w reakcję z organicznymi i składowymi szkliwa i wytrąca się wówczas białczan srebra.
Azotan srebra ma właściwości utleniające i działa drażniąco na skórę. Zęby po zabiegu przebarwiają się na kolor ciemnoszary, czasem czarny. Ważne jest to, iż przebarwienie obejmuje tylko i wyłącznie zmiany próchnicowe. Obszary wolne od demineralizacji nie zostaną przebarwione.
Impregnat:
- azotan srebra 20-40%
- związki silikonowe (Tresilan)
- chlorek cynku 30-50%
Strącalnik:
- 20% glukoza
- Eugenol
- nalewka jodowa
- płyn Lugola
- 6% roztwór kwasu pirogalusowego
- 4% roztwór hydrochinonu
- 10% żelazocyjanek potasu
Do lapisowania najczęściej używa się azotanu srebra. Chlorek cynku nie powoduje przebarwień, ale ma mniejszą skuteczność!
Zalecenia pozabiegowe
1. Po zabiegu nie należy jeść i pić przez 2 godziny.
2. Pacjentowi należy udzielić instruktażu higieny.
3. Należy ustalić kolejne wizyty w odstępach 1-2 tygodni. Zabieg należy powtórzyć minimum 5 razy.