Posiadamy w ofercie akcesoria przeciw Covid-19.

Nici dentystyczne – podział

Nici dentystyczne – podział

Najpowszechniejsza metoda oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i okolic poddziąsłowych. Jest wyznacznikiem dla pacjenta, czy nitka jest postrzępiona, zabarwiona krwią.

Nić dentystyczna – co to takiego i jakie ma zadanie?

Nić dentystyczna z wyglądu przypomina zwyczajną nitkę, jednak jest to specjalny rodzaj nici, którą przeważnie wykonuje się ze splecionych włókien nylonowych, lecz producenci wykorzystają często inne materiały syntetyczne. Głównym jej zadaniem jest usuwanie resztek jedzenia z przestrzeni między zębowych oraz płytki nazębnej.

 

Odpowiednie nitkowanie usuwa płytkę nazębną i resztki pokarmowe z miejsc, które są trudno dostępne dla szczoteczki do zębów, tj. poniżej linii dziąseł i w przestrzeniach pomiędzy zębami.

Rodzaje nici dentystycznej

  • Niewoskowana – dociera ona nawet do wąskich przestrzeni między stłoczonymi zębami, jednak może być łamliwa i łatwo się strzępić;
  • Woskowana – to standardowa nić pokryta lekką, woskowaną warstwą. Łatwiej ją wprowadzić do ciasnych przestrzeni międzyzębowych;
  • Nić politetrafluoroetylenowa (PTFE) – Materiał łatwo przesuwa się między zębami i jest odporny na strzępienie, w porównaniu ze standardową nicią dentystyczną;
  • Super floss, Ultra floss – są wykonane z trzech części: usztywniony koniec, nić bawełnianą pęczniejącą pod wpływem śliny i klasyczną nitkę. Mogą być stosowane podczas noszenia aparatu ortodontycznego lub mostu protetycznego;
  • Z fluorem – umożliwiają podaż fluoru do trudno dostępnych przestrzeni. Zalecana dla pacjentów z wyższym ryzykiem próchnicy;
  • Bez fluoru – mają działanie oczyszczające;
  • Smakowe – np. nić o smaku mięty;
  • Flossery – zalecane dla osób z niewystarczającą motoryką, dla dzieci do nauki nitkowania oraz dla osób, którym ciężko wykonać precyzyjne ruchy.

 

 

Jak korzystać z nitki – krok po kroku

  1. Należy odmierzyć ok. 40 cm nitki, nawinąć ją na palce wskazujące obu rąk. Między nimi powinna zostać odległość 1-2 cm.
  2.  Naprężoną nitkę należy ustawić pod kątem 45° względem długiej osi zęba i delikatnymi ruchami wprowadzić do przestrzeni. W tym czasie łapiemy jedną stronę zęba (ścianę styczną), wyginając nitkę w kształt litery V lub C.
  3. Nitkę należy prowadzić w kontakcie z zębem ruchem pionowym do poziomu szczeliny zęba.
  4. Zawsze wracamy tym samym torem, po wyczyszczeniu jednej ściany stycznej.
  5. Po wyjęciu nitki z ust, przewinąć nowy, czysty jej kawałek i wprowadzić do tej samej przestrzeni, z tym że ma być ona oparta o ścianę styczną sąsiedniego zęba.
  6. Czynność powtarzamy do momentu oczyszczenia wszystkich przestrzeni międzyzębowych.

 

WAŻNE!

Każdy odcinek nitki używa się jeden raz, tzn. do każdej przestrzeni wprowadza się czystą część nitki, aby nie przenosić flory bakteryjnej z miejsca na miejsce.

 

Klaudia Pająk
Klaudia Pająk

Mam na imię Klaudia, jestem higienistką stomatologiczną a moją pasją jest zdrowie jamy ustnej.