Posiadamy w ofercie akcesoria przeciw Covid-19.

Wybielanie zębów – czyli co w trawie piszczy

Wybielanie zębów – czyli co w trawie piszczy

Zabieg polega na rozjaśnieniu przebarwień zębów za pomocą substancji silnie utleniających.

Powstają one na skutek wnikania barwników  w strukturę tkanek zęba. Podczas zabiegu wybielania dochodzi  do przeniknięcia uwolnionego tlenu wzdłuż pryzmatów szkliwnych aż do zębiny, co doprowadza do rozerwania wiązań odpowiedzialnych za przebarwienia.

Do wybielania używa się preparatów na bazie:

 • Nadtlenku wodoru (perhydrol)
 • Nadtlenku mocznika (nadtlenek karbamidu)

Najczęściej wykorzystywany jest nadtlenek wodoru – jako niestabilny rozpada się na wodę i tlen, szczególnie pod wpływem naświetlania promieniami  UV czy podwyższenia temperatury.

Metody wybielania zębów:

 1. Wybielanie gabinetowe:
 • Przy użyciu lampy UV
 • Bez aktywacji światłem
 • Przy użyciu lasera
 1. Wybielanie domowe
 • Pasty wybielające
 • Paski wybielające
 • Nakładki

Jak to działa?

LAMPY WYBIELAJĄCE Najpowszechniej używane są lampy wybielające. Polega on na wykorzystywaniu zimnego, niebieskiego światła o częstotliwości 450 – 630 nm, z gwarancją wyeliminowania szkodliwego światła podczerwonego i nadfioletowego. Przykładowe lampy: Beyond Polus oraz Philips Zoom WhiteSpeed.

Najnowsze badania wskazują, że wpływ ciepła i światła na wypadkowy odcień zęba nie jest istotny. Z kolei użycie lamp emitujących ciepło może być szkodliwe, ponieważ nadmierne działanie ciepła na ząb prowadzi do jego odwodnienia i zwiększa jego kruchość.

LASERY Zabieg wykonywany jest urządzeniem emitującym fale o długości 810, 940, 980 nm z zastosowaniem żelu wybielającego. Procedura jest znacznie krótsza niż przy tradycyjnym wybielaniu. Wybielanie jednej powierzchni trwa 15-30 sekund z odległością 5mm od powierzchni zęba w trzech seriach. Przykładowe lasery: SMARTm, VEON.

ŻELE WYBIELAJĄCE  Żele wybielające zawierają składniki aktywne (nadtlenek wodoru i nadtlenek mocznika) oraz składniki wspomagające takie jak:

 • Nano-hydroksyapatyt – zabezpieczający przed nadwrażliwością
 • Fluor i azotan potasu – zabezpieczające przed nadwrażliwością
 • Wodę – zmniejszającą ryzyko odwodnienia zębów

Wybielanie zębów. Fakty i mity

 

Wybielanie niszczy szkliwo i osłabia zęby – MIT

Zabieg nie niszczy szkliwa i nie osłabia zębów, jeżeli zabieg jest przeprowadzony prawidłowo. Podczas wybielania następuje częściowa remineralizacja, ale po zastosowaniu odpowiednich preparatów wszystko wróci do normy.

Wybielanie zębów boli – FAKT/MIT

Próg bólu zależny jest od pacjenta oraz od użytego stężenia aktywnego środka.

Przed wybielaniem należy zrobić pełną higienizację – FAKT

Przed wybielaniem powinno się usunąć kamień i osad nazębny. Przeszkadzają one w równomiernym wnikaniu środka aktywnego do zęba.

Pasty wybielające naprawdę wybielają zęby – FAKT/MIT

Pasty wybielające zawierają środki ścierne, które delikatnie usuwają powstałe osady, przez co optycznie zęby wyglądają na bielsze.

Zęby po wybielaniu są śnieżnobiałe – MIT

Uzyskany efekt zabiegu wybielania zębów uzależniony jest od naturalnego koloru zębów pacjenta.

Nie należy wybielać zębów zbyt często – FAKT

Wykonywanie profesjonalnego zabiegu wybielania częściej niż raz do roku nie jest wskazane. Warto w tym miejscu podkreślić, że efekt wybielenia zwykle utrzymuje się przez 1-2 lata, dlatego nie ma potrzeby przeprowadzania zabiegu kilka razy w roku.

Po zabiegu wskazane jest przestrzeganie odpowiedniej diety – FAKT

Mowa o tzw. „białej” diecie, dzięki której minimalizujemy ryzyko przebarwienia zębów tuż po ich wybieleniu. Zaleca się, aby przez kilka dni po zabiegu unikać takich produktów, jak kawa, herbata, czerwone wino, kolorowe napoje gazowane, owoce i przetwory (z jagód, borówek, wiśni, porzeczek), niektóre warzywa (m.in. marchew, pomidor, szpinak), niektóre przyprawy (np. curry, kurkuma, papryka). Należy również zrezygnować z palenia papierosów.

Klaudia Pająk
Klaudia Pająk

Mam na imię Klaudia, jestem higienistką stomatologiczną a moją pasją jest zdrowie jamy ustnej.